708-403-891
napisz sms o treści WNIOSEK nr 7257

Zdrowa dieta

Zdrowa dieta

Nasza codzienna dieta ma bardzo silny wpływ na nasze zdrowie. Zdrowa dieta to taka dieta, która jest dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. To, jakich składników potrzebuje nasz organizm, zależy od wielu rzeczy. Wpływ na skład diety ma m. in. nasz wiek oraz rodzaj wykonywanej pracy.
O czym należy pamiętać podczas planowania odpowiedniej diety dla siebie?
Ważnym składnikiem każdej diety są białka. To one tworzą aż 17% naszego ciała. Jest ono składnikiem potrzebnym zarówno naszym mięśniom, jak i kościom, skórze oraz organom wewnętrznym. To właśnie białka w dużej mierze budują ludzki organizm. W zrównoważonej diecie białka powinny stanowić około 15-20% wśród wszystkich dostarczanych do organizmu składników odżywczych. Białka znajdują się w mięsie oraz w rybach. Innym cennym źródłem białka są rośliny strączkowe.
Węglowodany, jako źródło energii, również odgrywają ważną rolę w naszej codziennej diecie. Najważniejsze węglowodany to skrobia i cukier, które występują w niemal wszystkich naturalnych pokarmach. Znajdziemy je w warzywach, owocach oraz w produktach zbożowych. Węglowodany występują również w mleku i podrobach. Z węglowodanami należy jednak postępować ostrożnie ? choć są niezbędnym źródłem energii, ich nadmiar odkłada się w postaci tłuszczu.
Tłuszcze również są ważnym elementem i powinny się znaleźć w każdej zdrowej diecie. Tłuszcze występują praktycznie we wszystkich pokarmach (nie dotyczy to jednak warzyw i owoców). Choć jest niezbędny, należy uważać na jego ilość w codziennej diecie. Nadmiar tłuszczu w diecie grozi nam pojawianiem się zbyt wielkiej tkanki tłuszczowej w naszym organizmie.
Bardzo ważnym składnikiem każdej zdrowej diety są witaminy oraz substancje mineralne. Ich najcenniejszym źródłem są warzywa oraz owoce ? w szczególności te świeże.
Błonnik pomaga w usuwaniu z organizmu szkodliwych toksyn, dlatego też jest obowiązkowym składnikiem zdrowej diety. Jego najlepszym źródłem jest mąka z pełnego przemiału, brązowy ryż oraz rośliny strączkowe.
Często w diecie zapominamy o tym, jak ważną rolę odgrywa w niej woda. Zalecana dawka wody to 3 litry dziennie.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments